21 sierpnia 2021
Złożenie wniosku o rejestrację spółki z o.o. po 1 lipca 2021
Z dniem 1 lipca 2021 roku procedura rejestracji spółki z o.o. uległa pełnej elektronizacji. Niezależnie od tego, jak spółka jest zakładana, wniosek o jej rejestrację składany będzie Internetowo – albo przez system S24 albo za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Z naszego artykułu dowiesz się jak poprawnie złożyć wniosek o rejestrację spółki z o.o., której umowę zawarto u notariusza.
Spis treści
Co zmienia nowelizacja postępowania przed KRS?
Wprowadzona nowelizacja sprawia, że każdy wniosek o rejestrację spółki z o.o. zakładanej w drodze aktu notarialnego będzie musiał zostać złożony za pomocą nowego systemu teleinformatycznego PRS – Portalu Rejestrów Sądowych. Zarówno sam wniosek, jak i dokumenty, które muszą zostać do niego dołączone składane są obligatoryjnie drogą Internetową, o czym więcej możesz również przeczytać w naszym artykule Elektronizacja Krajowego Rejestru Sądowego
Warto zaznaczyć, że wniosek o rejestrację spółki złożony w innej formie zostanie przez sąd zwrócony bez wezwania do uzupełnienia braków.
Jak złożyć wniosek o rejestrację spółki w PRS?
W celu poprawnego złożenia wniosku o wpis spółki z o.o. do rejestru przedsiębiorców, osoba uprawniona do jego złożenia musi posiadać konto w systemie PRS, za pośrednictwem którego można przygotować wniosek o rejestrację spółki. Konieczne będzie posiadanie również kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego albo podpisu osobistego.
Aby wypełnić wniosek o rejestrację spółki z o.o. należy wybrać opcję „e-formularze KRS” a następnie wybrać wniosek o rejestrację i odszukać opcję „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek wypełniany jest poprzez wprowadzanie wymaganych informacji zgodnie z zapisami umowy spółki i nie jest konieczne dodawanie do niego żadnego innego formularza w postaci elektronicznej.
Załączniki do wniosku
Załączniki do wniosku o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców należy dołączyć w formie skanów. Skany mogą zostać dołączone w formie elektronicznie poświadczonej przez notariusza lub występującego w sprawie adwokata lub radcę prawnego. W przypadku gdy wniosek nie jest składany z pomocą profesjonalnego pełnomocnika, oryginały dokumentów bądź ich urzędowo poświadczone odpisy należy przesłać do sądu w terminie 3 dni od daty złożenia wniosku.
Przed wysłaniem wniosku do sądu, należy również go opłacić za pośrednictwem systemu PRS. Po dokonaniu opłaty, należy pamiętać o złożeniu wniosku. Nie jest on automatycznie wysyłany jak w przypadku systemu s24.
Podstawa prawna: art. 167 § 1 i § 2, art. 19a ust. 5 i ust. 5d ustawy o KRS, art. 9 ustawy o KRS, art. 10 ust. 1 – 1b ustawy o KRS, art. 6941 k.p.c.
Napisane artykuły
Najpopularniejsze wpisy