Przekształcenia spółek Poznań
Procesy zmian form prawnych spółek oraz reorganizacji ich wewnętrznych struktur należą do jednych z najbardziej skomplikowanych w obszarze prawa handlowego. Warto jednak je rozważyć, ponieważ niosą za sobą szereg korzyści. Przekształcenie spółki w inną lub przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę umożliwia kontynuowanie działalności w zmienionej formie prawnej z zachowaniem dotychczasowych praw i zobowiązań. Dotyczy to także zdecydowanej większości zezwoleń, koncesji, ulg czy innych decyzji administracyjnych.
Dlaczego warto przekształcić spółkę?
Jedną z kluczowych zalet przekształcenia w spółkę jest wspomniana możliwość kontynuowania prowadzonej działalności gospodarczej, tyle że w innej formie prawnej. Co to tak naprawdę oznacza? Przede wszystkim spółka po przekształceniu pozostaje stroną zawartych dotychczas umów. Co do zasady, nie ma konieczności ich aneksowania czy zawierania nowych. W większości przypadków spółka przekształcona nie musi też odnawiać decyzji administracyjnych lub pozwoleń. Większość przekształceń form prawnych pozwala również na zachowanie numeru REGON oraz NIP.
Kolejne korzyści zależą od tego, w jaką spółkę dokonywane jest przekształcenie. Wśród najważniejszych wymienić można ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania (np. przy przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o.), jednokrotne opodatkowanie wspólników (np. przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę jawną), mniejszy stopień sformalizowania funkcjonowania spółki czy decydowania o wypłacie środków (np. przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę jawną lub komandytową). Specjaliści z naszej kancelarii z siedzibą w Poznaniu doradzają w przekształceniach spółek na terenie całej Polski.
Ile trwa przekształcenie spółki?
Czas trwania przekształcenia jest również uzależniony od rodzaju spółki, która ma zostać przekształcona i od formy, którą wspólnicy lub akcjonariusze zamierzają osiągnąć. Przykładowo, przekształcenie spółki jawnej w komandytową lub odwrotnie będzie krótszym procesem niż przekształcenie spółki komandytowej w spółkę akcyjną. Niektóre z przekształceń wymagają udziału biegłego rewidenta, który bada sprawozdanie finansowe, podczas gdy inne przekształcenia mogą się odbyć bez niego.
Na czas procedur wpływ mają również niektóre umowy zawarte przez spółkę. Przykładowo, niektóre z umów kredytowych mogą wymagać uzyskania uprzedniej zgody banku na przekształcenie. Podobnie, wpływ na przedłużenie przekształcenia ma rodzaj majątku posiadanego przez spółkę. Za przykład mogą posłużyć nieruchomości, których „przeniesienie” w przypadku uznania za rolne może wymagać zgody odpowiedniego organu.
Wreszcie, czas przekształcenia uzależniony jest od obłożenia sądu rejestrowego w Poznaniu rozpatrującego wniosek o przekształcenie.
Cała procedura, począwszy od weryfikacji stanu prawnego spółki aż do wpisania spółki w nowej formie prawnej do rejestru przedsiębiorców może zając od jednego do kilku miesięcy. Doradzamy Klientom z Poznania i całej Polski, aby przekształcenie przebiegło możliwie sprawnie.
Koszty przekształcenia spółki?
Często zadawanym pytaniem jest pytanie o koszty przekształcenia. Katalog opłat różni się w zależności od kierunku przekształcenia i sytuacji konkretnej spółki. Do podstawowych należą koszty notarialne wynoszące od kilkuset do kilku tysięcy złotych, opłaty sądowe w wysokości kilkuset złotych oraz wynagrodzenie biegłego rewidenta (nie zawsze jednak udział biegłego jest wymagany) wynoszące od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W procesie przekształcenia spółki mogą pojawić się koszty związane ze sporządzeniem sprawozdań finansowych czy innej dodatkowej pracy księgowości Klienta. Osobną kategorią kosztów są koszty podatkowe związane z przekształceniem. Są zależne od rodzaju przekształcenia oraz tego czy w wyniku przekształcenia następuje zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Więcej o kosztach przekształcenia w spółkę z o.o. pisaliśmy w naszych artykule: Jakie są koszty przekształcenia w spółkę z o.o.?
Skontaktuj się z nami!
FAQ
Dlaczego warto przekształcić spółkę?
Przekształcenie spółki pozwala na kontynuowanie prowadzonej działalności gospodarczej w zmienionej formie prawnej bez konieczności aneksowania umów. Dzięki temu zachowane są dotychczasowe prawa i zobowiązania spółki, co zapewnia stabilność operacyjną. Ponadto przekształcenie może przynieść korzyści takie jak ograniczenie odpowiedzialności wspólników czy korzystniejsze warunki podatkowe.
Ile trwa przekształcenie spółki?
Czas trwania przekształcenia zależy od rodzaju spółki i formy prawnej, w którą ma zostać przekształcona. Proces ten trwa zwykle 1,5 do 2 miesięcy i obejmuje różne etapy, w tym weryfikację prawną, ewentualne uzyskanie zgód od banków czy organów administracyjnych oraz złożenie wniosku do sądu rejestrowego. Wpływ na czas trwania mają również specyficzne umowy i rodzaj majątku posiadanego przez spółkę.
Jakie są koszty przekształcenia spółki?
Koszty przekształcenia są zróżnicowane i zależą od konkretnego przypadku oraz kierunku przekształcenia. Obejmują one m.in. koszty notarialne, opłaty sądowe oraz wynagrodzenie biegłego rewidenta. Dodatkowe koszty mogą obejmować sporządzenie sprawozdań finansowych oraz ewentualne koszty podatkowe związane z podwyższeniem kapitału zakładowego czy zwiększeniem majątku spółki.
Jak wygląda współpraca z Wprawionymi?
Kontakt z nami
Odpowiadamy na zapytania klientów w czasie rzeczywistym, najpóźniej w ciągu 24 godzin od jego otrzymania.
Przesłanie pytań i umówienie konsultacji
Po otrzymaniu zapytania umawiamy się na konsultację. Aby rzetelnie przygotować się do spotkania, wcześniej przesyłamy zestaw pytań. Pozwala nam to zorientować się przykładowo w sytuacji podatkowej firmy jeszcze przed pierwszym spotkaniem, a na spotkaniu – rozmawiać o konkretach.
Konsultacja
Konsultacja trwa ok. 1,5 godziny i zwykle na jej końcu jesteśmy w stanie określić kierunki działań. W konsultacji bierze udział właściciel firmy oraz ewentualnie osoby odpowiedzialne za jej finanse i księgowość. Z naszej strony w spotkaniu weźmie udział doradca podatkowy będący również prawnikiem lub dodatkowy prawnik.
Podczas konsultacji ustalamy cele przedsiębiorcy oraz analizujemy różne formy prawne i podatkowe. Dokonujemy również wyliczeń w celu wyboru najkorzystniejszego rozwiązania.
Opracowanie koncepcji działań
Po konsultacji opracowujemy szczegóły koncepcji podatkowo-prawnej. Opisujemy krok po kroku, jakie czynności należy wykonać i jakie będą ich skutki podatkowe.
Omówienie koncepcji
Koncepcję udostępniamy przedsiębiorcy i szczegółowo omawiamy. Zwracamy uwagę na wszystkie skutki prawne i podatkowe działań. Na tym etapie ostatecznie weryfikujemy, czy proponowana koncepcja odpowiada celom właściciela firmy.
Wdrożenie koncepcji
Działamy kompleksowo. Dlatego jesteśmy przygotowani, by wdrożyć koncepcję od strony prawnej i podatkowej. Możemy przygotować wszelkie dokumenty potrzebne do przekształcenia działalności w spółkę. Reprezentujemy w postępowaniach przed organami i sądami. Współpracujemy z notariuszami, biegłymi i księgowymi. Działamy na zasadzie „jednego okienka” od pierwszego spotkania do zarejestrowania zmian.
Dalsza współpraca prawna, podatkowa lub księgowa
Po zakończonej optymalizacji Klienci współpracują z nami w bieżących sprawach podatkowych i prawnych. Korzystają również z naszej oferty na prowadzenie księgowości.
Nasze artykuły o przekształceniach
Przekształcenie działalności
Przekształcenie spółki cywilnej
Przekształcenie spółki jawnej
Przekształcenie spółki komandytowej
Przekształcenie spółki z o.o.
Inne tagi
Zmiana wspólnika Poznań
Zmiana wspólnika PoznańZakładanie spółek Poznań
Zakładanie spółek PoznańWyjście ze spółki Poznań
Wyjście ze spółki PoznańSprzedaż udziałów Poznań
Sprzedaż udziałów PoznańObsługa prawna spółek Poznań
Obsługa prawna spółek PoznańLikwidacja spółek Poznań
Likwidacja spółek PoznańKancelaria prawno-podatkowa Poznań
Kancelaria prawno-podatkowa PoznańKancelaria prawna Poznań
Kancelaria prawna Poznań