23 maja 2021
Najczęstsze błędy przy wyborze firmy spółki z o.o.
Wybór firmy spółki z o.o. jest istotny nie tylko ze względów marketingowych, ale również pod kątem zgodności firmy z przepisami. Z naszego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy spółki z o.o. i jakich błędów unikać.
Spis treści
Jak ustalić czy firma spółki z o.o. jest już zajęta?
Po wstępnym wyborze firmy, przyszli wspólnicy powinni zweryfikować, czy firma nie została już zajęta. Jest to dość proste, ponieważ firmy wszystkich spółek podlegają zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorców KRS i są jawne. Najłatwiej wykorzystać do tego wyszukiwarkę dostępną na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, poprzez wpis szukanej firmy w polu „nazwa”.
Co to znaczy, że firma powinna odróżniać się od firm innych spółek?
Jeśli wybrana przez nas firma znajduje się w rejestrze przedsiębiorców, nie przesądza to jeszcze o tym, że powinniśmy z niej zrezygnować. Przepisy wskazują, że firma spółki powinna się odróżniać od firm innych przedsiębiorców (spółek) prowadzących działalność na tym samym rynku. Co oznacza „ten sam rynek”? Chodzi o przedsiębiorców działających na tym samym terytorium oraz oferujących usługi lub produkty, które mogą być uważane za nabywców za substytuty. Terytorium jest przy tym rozumiane jako rzeczywisty geograficzny zakres działalności danego przedsiębiorcy, a więc nie tylko miejscowość, w której ma siedzibę. W rezultacie, możliwe jest by w danej miejscowości siedzibę miały dwie spółki, które mają takie same lub podobne firmy, jeśli tylko oferują zupełnie inne produkty.
Jeśli przyszli wspólnicy ustalą, że będą jednak działać na tym samym rynku, na którym działa już przedsiębiorca z taką samą lub podobną firmą, powinni ustalić, czy ich firma będzie odróżniała się od niej w sposób „dostateczny”. Co to oznacza? Istotne jest, aby firmy odróżniały się na tyle, aby wyłączyć ryzyko wprowadzenia w błąd kontrahentów lub klientów co do tożsamości przedsiębiorcy.
Firma spółki z o.o. a naruszenie znaków towarowych
Decydując się na daną firmę spółki z o.o., zwłaszcza w przypadku, gdy jest taka sama lub podobna do już używanych w obrocie, należy wziąć pod uwagę, czy nie dojdzie do naruszenia praw autorskich lub praw ochronnych na znak towarowy. Niektóre z tych kwestii przyszli wspólnicy mogą wstępnie zweryfikować za pomocą wyszukiwarek dostępnych na stronie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. W określonych sytuacjach warto jednak skonsultować się ze specjalistą.
Chwytliwa i praktyczna firma spółki z o.o.
Warto pamiętać by firma „łatwo się sprzedawała”, tzn., żeby była praktyczna i łatwa do zapamiętania. Firma nie powinna być zbyt rozbudowana i składać się z wielu wyrazów. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jak będzie wyglądał adres e-mail z wykorzystaniem firmy spółki, zwłaszcza część po @, np. @wprawieni.pl. Obecnie wiele firm koncentruje swoją działalność lub jej część na sprzedaży drogą online. Bardzo istotne jest zatem sprawdzenie dostępności domeny internetowej, która będzie odpowiadała przyszłej firmie. Domena zajęta już przez inną firmę lub rozbudowany serwis może wprowadzać w błąd kontrahentów spółki. Podobnie, skupiając się na polskim rynku i polskich klientach warto przemyśleć, czy obcojęzyczna nazwa lub nazwa będąca fantazyjnym wyrazem jest dobrym rozwiązaniem. Testem dla „brzmienia” firmy spółki z o.o. może być przeprowadzenie próbnej rozmowy telefonicznej, w której rozmówcy zostanie przekazana przyszła firma spółki.
O tym czym dokładnie jest firma spółki z o.o. i z czego się składa pisaliśmy w naszym artykule Firma spółki z o.o. – co to jest i jak ją skonstruować
Podstawa prawna: art. 432 k.c., art. 433 k.c., art. 435 k.c., art. 160 k.s.h.
Napisane artykuły
Najpopularniejsze wpisy